حتی یک چهارم توجه به اوکراین را به یمن ندارید

باشگاه خبرنگاران جوان :

«یحیی علی الراعی» در کنایه‌ای به سازمان ملل که از هفته گذشته با شروع درگیری نظامی میان روسیه و اوکراین بار‌ها این اقدام مسکو را محکوم و خواستار توقف درگیری نظامی و جمع‌آوری کمک نقدی برای کمک به مردم اوکراین شده است، اعلام کرد این سازمان حتی یک چهارم توجه به اوکراین را به یمن ندارد.

براساس گزارش خبرگزاری المسیره رئیس مجلس نمایندگان یمن در این خصوص گفت: «ما از سازمان ملل می‌خواهیم که درخصوص پرونده بشردوستانه یمن یک چهارم توجهی که به اوکراین می‌کند را داشته باشد.»

از پنجشبنه هفته گذشته که به دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه «عملیات ویژه نظامی» این کشور علیه اوکراین شروع شده است سازمان ملل بار‌ها در مجمع عمومی خود نشست‌هایی برای محکوم کردن این اقدام روسیه برگزار کرده است. این درحالی است که این سازمان بین‌المللی همزمان به تحریم انصارالله یمن، تنها گروهی در این کشور که علیه تجاوز ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان با حمایت مستقیم آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی می‌جنگد، رای مثبت داد.

در همین راستا هشام شرف عبدالله، وزیرخارجه دولت نجات ملی یمن در واکنشی به تحریم‌های این سازمان علیه ملت یمن گفت: شورای امنیت سازمان ملل متحد از نقش خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی خارج شده تا به کسانی خدمت کند که نقش مشکوک و جنایتکارانه آن‌ها در تخریب یمن برای تمام جهان شناخته شده است.

پیش از این نیز سازمان ملل با دادن آمار‌هایی درخصوص تعداد کشته‌شدگان، آوارگان و قحطی‌زدگان یمنی تنها به دادن آمار اکتفا می‌کرد. در همین حال هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل و مارتین گریفیتس، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل، به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند در ژانویه (دو ماه پیش) یمنی‌ها با کاهش یا بسته شدن نزدیک به دو سوم برنامه‌های کمک رسانی سازمان ملل روبرو شدند.

سازمان حقوقی «نجات کودکان» اعلام کرد بیش از ۶۵۰ غیرنظامی یمنی تنها در ماه ژانویه بر اثر حملات هوایی، گلوله باران، شلیک سلاح‌های سبک و سایر خشونت‌ها شهید یا زخمی شدند که بیشترین قربانی در حداقل سه سال اخیر است.

عربستان با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به حمله نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است. بر اثر این تجاوز، تاکنون هزاران یمنی کشته شده‌اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان بین‌الملل خاورمیانه

حتی یک چهارم توجه به اوکراین را به یمن ندارید