سعودی لیکس: مصاحبه محمد بن سلمان با «آتلانتیک» آشفتگی روانی او را فاش کرد

باشگاه خبرنگاران جوان :

سعودی لیکس در گزارشی در خصوص مصاحبه روز گذشته بن سلمان، فاش کرد که سوالات دشواری که حین مصاحبه از بن سلمان پرسیده شد او را گیج کرده و باعث بروز رفتار‌های عجیبی شده بود. بن سلمان در این گفتگو با اشاره به اینکه قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی اشتباه بزرگی بود ادعا کرد که آمریکا حق دخالت در امور داخلی ریاض را ندارد و تاکید کرد که شخصاً مسئول این حادثه نیست، اتهامی که محافل اطلاعاتی در واشنگتن علیه او مطرح کرده‌اند.

ولیعهد سعودی در این مصاحبه افراد منتقد را به خیانت متهم کرد و مدعی شد که «شورای بیعت سعودی» (مسئول تعیین پادشاه و ولیعهد جدید) او را برای حفظ منافع سلطنتی انتخاب کرده است و تلاش برای ایجاد تغییر آن، خیانت به اعضای آل سعود و همچنین خیانت به قبایل بوده و فرار از خدمت و کودتا علیه پادشاهی تلقی می‌شود.

وود، سردبیر مجله آتلانتیک پس از این مصاحبه به سی ان ان گفت: «من سه بار به عربستان سفر کردم و سعی کردم بفهمم که ولیعهد قاتل بود، اصلاح‌طلب یا هر دو، و اگر هر دو بود، آیا می‌توانست یکی بدون دیگری باشد؟ محمد بن سلمان حدود دو سال از انظار عمومی پنهان شده بود، انگار امیدوار بود مردم قتل خاشقجی را فراموش کند. اما این اتفاق رخ نداد. با این حال محمد بن سلمان همچنان می‌خواهد جهان را متقاعد کند که ناجی کشورش است. به همین دلیل است که در ماه‌های اخیر دو بار با من و جفری گلدبرگ، مدیر مسئول این مجله، ملاقات کرده است.»

سردبیر آتلانتیک در ادامه به تشریح ملاقات خود با بن سلمان پرداخت و گفت که در این جلسات ولیعهد رفتار دوستانه و غیررسمی داشت. اما نظم سلطنتی مطلقا نمی‎تواند از چارچوب‌های خود خارج شود.

وود توضیح داد که ولیعهد سعودی در اولین ملاقات او را به قصری در دریای سرخ دعوت کرد که پناهگاه خانواده او برای مقابله با ویروس کرونا است و پروتکل‌ها چند مرحله‌ای برای ورود به این کاخ وجود داشت از جمله مجموعه‌ای از آزمایشات پی سی آر توسط پرستاران کاخ سلطنتی. او در ادامه توضیح داد: «یک هواپیمای خصوصی نیمه‌های شب ما از ریاض به این کاخ برد. پس از فرود، یک راهپیمایی کوتاهی از باند فرودگاه صحرایی انجام دادیم. سپس تمام دستگاه‌های الکتریکی خود را تحویل دادیم و در مهمان خانه‌ای که محل آن در نقشه‌های گوگل بدون علامت است توقف کردیم. در نهایت حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد ما را به کاخ خود دعوت کرد و حدود دوساعت با هم صحبت کردیم.»

این سردبیر آمریکایی گفت که در دیدار دوم خود در کاخ ریاض از آن‌ها خواسته شد تا ۱۰ صبح برای ملاقات آماده باشند، اما ملاقات در نیمه شب صورت گرفت.

بن سلمان

وود در ادامه به تشریح صحنه‌های این مصاحبه پرداخت و گفت که بن سلمان در ابتدای این مصاحبه یک جمله را تکرار کرد و گفت که از اینکه همه گیری کرونا مانع از در آغوش گرفتن آن‌ها شده ناراحت است و از همه ما عذرخواهی کرد که مجبورند ماسک بزنند. ولیعهد در مصاحبه ظاهر شد و دکمه بالای پیراهن خود را به سبکی معمولی که مورد علاقه جوانان سعودی است، باز گذاشت و به سوالاتی که در مورد عادات شخصی خود بود، با آشفتگی و دستپاچگی پاسخ داد.

این روزنامه نگار آمریکایی همچنین گفت که ولیعهد سعودی از سریال‌هایی مانند «خانه پوشالی» که او را به یاد کار می‌اندازد اجتناب می‌کند. درعوض، او تماشای سریال‌هایی مانند «بازی تاج و تخت» را ترجیح می‌دهد که به او کمک می‌کند از واقعیت شغلش فرار کند.

وود توضیح داد که سؤالات دشوار مصاحبه  باعث شد که ولیعهد  حرکات تندی از خود نشان دهد و صدایش در فرکانس بالاتری می‌لرزید. او هر یک یا دو دقیقه یک حرکت عجیب انجام می‌داد مانند عقب بردن سریع  سر به عقب، و بعد از آن حرکتی مانند بلعیدن و قورت دادن. گویا یک لک لک ماهی را میبلعد. همزمان از ظلم‌هایی که به او میشد شکایت می‌کرد و نقش یک قربانی را بازی می‌کرد و وانمود می‌کرد که به احساسات او آسیب وارد شده که این حد از مظلوم نمایی در سطح حاکمان خلیج فارس عجیب و غیرعادی است.

«محمد بن سلمان» از یک اختلال روانی رنج می‎برد که بر اساس گزارش منابع عربی سعی در مخفی نگه داشتن آن داشته است، اما در تازه‌ترین حضور او در انظار عمومی چسب‌هایی بر روی دست او بود که این موضوع را افشا کرد. بن سلمان از بیماری درماتوفاژی (درماتوفاژی یک وضعیت روانی است که در آن یک فرد به طور عمدی پوست خود عموما در ناحیه انگشتان را می‌جود و می‌کَند.) رنج می‌برد، زیرا بر اساس تحقیقات چسب‌هایی که ولیعهد عربستان از آن‌ها بر روی دستانش زده بود چسب‌هایی هستند که برای کنترل تکانه‌ها و اختلالات وسواس فکری است.

باشگاه خبرنگاران جوان بین‌الملل خاورمیانه

سعودی لیکس: مصاحبه محمد بن سلمان با «آتلانتیک» آشفتگی روانی او را فاش کرد