جنگ راه‌حل بحران اوکراین و هیچ بحران دیگری نیست

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، «سایمون کاونی» وزیر امور خارجه ایرلند با حسین امیر عبداللهیان درباره مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله بحران اوکراین و مذاکرات وین تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به سفر وزیر خارجه ایرلند به تهران در ماه گذشته و همچنین دیدار طرفین در حاشیه کنفرانس امنیت مونیخ، ابراز امیدواری کرد همکاری‌های ایران و ایرلند به نحو تأثیرگذاری افزایش یافته و روابط اقتصادی و تجاری با تهیه یک نقشه راه، بیش از پیش گسترش یابد.

وزیر امور خارجه ایرلند نیز تأکید کرد: در خصوص مذاکرات وین، همه طرف‌ها تمایل به برداشتن قدم نهایی دارند و تلاش بر این است که حداکثر اعتماد و اطمینان برای توافق حاصل شود.

«سایمون کاونی» مسئله تضمین‌های اقتصادی را برای ایران حائز اهمیت برشمرد و افزود: ما به عنوان تسهیل‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱، تلاش مضاعفی داشته‌ایم و ایرلند به نوبه خود می‌تواند نقش اطمینان‌بخشی خود را ایفا کند.

امیر عبداللهیان در بخش دیگری از این گفتگو اظهار کرد: جنگ راه‌حل بحران اوکراین و هیچ بحران دیگری نیست. البته از ریشه بحران و اقدامات ناتو برای گسترش نظامی‌گری در منطقه به هیچ‌وجه نباید غافل بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در این راستا تجربه حضور خسارت‌بار بیست ساله آمریکا و ناتو در افغانستان را یادآور شد و تأکید کرد: همچنین در مورد بحران یمن باید جنگ خاتمه یافته و راه‌حل سیاسی در اولویت اول قرار گیرد.

امیر عبداللهیان افزود: قطعنامه اخیر شورای امنیت درباره یمن واقعیات این کشور را در نظر نگرفته و کمکی به حل جنگ علیه یمن نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایرلند نیز درباره قطعنامه اخیر شورای امنیت درباره یمن گفت: ایرلند از این قطعنامه حمایت نکرد و به دنبال گفتگو در یمن است و معتقدیم که سازمان ملل در کشورهایی که شاهد فاجعه انسانی هستیم باید به روند گفتگوها برای حل و فصل بحران کمک کند.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایرلند بر تداوم رایزنی و مشورت برای پیگیری روند توسعه روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کردند.

جنگ راه‌حل بحران اوکراین و هیچ بحران دیگری نیست