مخبر: جوانان نخبه و خلاق حلقه مفقوده توسعه صنعت نفت و گاز کشور هستند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، محمد مخبر عصر امروز – یکشنبه – در دومین جلسه از کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان با موضوع دانش بنیان کردن صنعت نفت کشور ضمن تبریک میلاد باسعادت امام حسین(ع) و اعیاد شعبانیه، با اشاره به گزارش های ارائه شده از همکاری میان وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر ضرورت تشکیل کارگروهی مشترک برای پیشبرد طرح ها و برنامه های توسعه صنعت نفت و گاز توسط این دو دستگاه اجرایی تأکید کرد.

معاون اول رییس جمهور از وزیر نفت و معاون علمی و فناوری رییس جمهور خواست در این کارگروه مشترک، نقشه راه و طرحی جامع با برنامه زمان بندی مشخص و مبتنی بر مزیت های کشور جهت دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز تدوین کنند.

مخبر با اشاره به پیشرفت ها و دستاوردهای کشورمان در حوزه اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال خاطرنشان کرد: اگرچه در برخی از صنایع نسبت به کشورهای دیگر کمی عقب هستیم، اما در حوزه اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال به پشتوانه جوانان و نخبگان ایرانی، کمبود و عقب ماندگی نسبت به کشورهای پیشرفته نداریم و لازم است با حمایت و سرمایه گذاری در این بخش زمینه توسعه و پیشرفت و دانش بنیان کردن صنایع کشور را فراهم کنیم.

در این جلسه وزیر نفت نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور ارائه کرد و گفت: وزارت نفت در مدت سپری شده از دولت سیزدهم نسبت به انتشار چندین فراخوان در زمینه های مختلف نظیر فعال کردن چاه های کم بازده نفت، بهینه سازی مصرف انرژی و تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت  اقدام کرده که منجر به انعقاد قرارداد با شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفت و گاز شده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور هم در این جلسه گزارشی از طرح ها و برنامه های این معاونت برای دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور و بومی سازی دانش فنی ارائه کرد و به تشریح پیشنهادات جهت بهره برداری حداکثری از توانمندی شرکت های دانش بنیان در این حوزه پرداخت.

در پایان این نشست پس از بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای سرعت بخشیدن به روند دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور، مقرر شد کارگروهی مشترک میان وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور تشکیل و نقشه راهی جامع برای دانش بنیان کردن صنعت نفت و گاز کشور با برنامه زمان بندی مشخص تدوین و گزارش دهی شود.

گفتنی است جلسات کارگروه توسعه اقتصاد دانش بنیان به صورت دوره ای با حضور معاون اول رییس جمهور و معاون علمی و فناوری در یک موضوع خاص با وزیر و مدیران دستگاه ذیربط تشکیل شده و ضمن بررسی مسائل و چالش های پیش روی در آن حوزه برای تسریع در روند دانش بنیان کردن فعالیت های مربوطه برنامه ریزی می کنند.

https://dailies.ir/06/03/2022/%d9%85%d8%ae%d8%a8%d8%b1-%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%ae%d8%a8%d9%87-%d9%88-%d8%ae%d9%84%d8%a7%d9%82-%d8%ad%d9%84%d9%82%d9%87-%d9%85%d9%81%d9%82%d9%88%d8%af%d9%87-%d8%aa%d9%88%d8%b3/