میزگرد «تلاطم در اوکراین»| ائتلاف اقتصادی حول محور دلار فرو می‌پاشد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، میزگردی تحت عنوان «تلاطم در اوکراین؛ روزنه‌ای به سوی نظم نوین جهانی» به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) برگزار شد.

سعدالله زارعی عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل در این میزگرد با اشاره به مسئله انقلاب‌های رنگی و ایجاد یک دولت دست‌نشانده در اوکراین، گفت: در اوکراین در سال 2004، انقلاب رنگی اتفاق افتاد و در واقع یک دولتی که رأی آورده ­بود، کنار زده شد و یک دولتی تحت یک شرایطی به صورت دست‌نشانده سرکار آمد. البته روحیۀ دیپلماتیک را حفظ کردند، ولی خب همه فهمیدند که این در واقع یک دولت تحمیلی است.

 

وی ادامه داد: قبل از آن هم در جاهای دیگر این اتفاق افتاده بود؛ مثل قرقیزستان، صربستان (در سال 2000) و… . البته در دو جا هم این انقلاب‌های رنگی شکست خورد؛ یکی در جمهوری آذربایجان که با کمک روسیه پروندۀ انقلاب‌های رنگی در سال 2005 بسته شد. عملاً یک همکاری‌های اطلاعاتی بین ما و رو‌س‌ها  شکل گرفت و پروژه‌ انقلاب‌های رنگی بسته شد. این پروژه، خود روسیه را هم هدف گرفته بود و خیلی هم تلاش کردند که تغییرات سیاسی‌ و غربگرانه‌ای در مسکو رقم بخورد.

وی ادامه داد: حادثۀ دومی که باید به آن اشاره بشود، این است که در سند امنیتی آمریکا (سند 25 ساله) که از سال 2000 تا 2025 است، تصریح شده که در سال 2025 روسیه بایستی تجزیه شده باشد. روسیه از 160 ملت و فرهنگ تشکیل شده، بنابراین چنانچه ماشین تجزیه در پهناورترین کشور دنیا، که روسیه است و حدود 22 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد، راه بیفتد، این یک کشور تبدیل به 160 کشور می‌شود و دیگر چیزی از روسیه باقی نمی‌ماند.

زارعی با تأکید بر اینکه اینکه مسئله، یک مسئله‌ فوق امنیت ملی است گفت: روس‌ها برای اینکه این فتنه را بخوابانند، یک‌سری هشدارهایی دادند و مذاکره کردند؛ دست آخر هم حملۀ نظامی به اوکراین اتفاق افتاد. به تحلیل بنده، الان هم روس‌ها دنبال تغییرات سیاسی در اوکراین هستند، دنبال اشغال نظامی نیستند؛ یعنی یک دولت سرکار بیاید که بپذیرد عضو ناتو نشود تا این تهدید امنیتی از سر روس عبور کند.

**  ابهامی درباره موضع جمهوری اسلامی نسبت به مسئله اوکراین وجود ندارد

این استاد دانشگاه درباره مشروع بودن یا نبودن جنگ روسیه اظهار داشت: ما به طورکلی استفاده از جنگ برای حل و فصل مسائل را از سوی هر کسی که باشد به رسمیت نمی‌شناسیم خودمان هم در این تاریخ ۴۳،۴۲ ساله‌ای که داشتیم همواره در جبهه مخالف جنگ بودیم؛ بنابراین ابهامی راجع به موضع جمهوری اسلامی نسبت به این مسئله وجود ندارد. اما در اینجا روسیه با یک تهدید وجودی و فوق استراتژیک مواجه شده است. یعنی اگر روس‌ها تلاش نکنند روسیه از دست می‌رود. این نکته براساس شواهدی همچون سند 25 ساله آمریکایی، انقلاب‌های مخملی، سیاست گسترش اتحادیه ناتو قابل دریافت است. اینجا اگر صحبت بر سر امنیت اروپا است، امنیت اروپا در جهت مهار جنگ قرار دارد و منافع واقعی اروپا توقف جنگ است نه دامن زدن به جنگ و زمینه‌سازی برای آن.

زارعی ادامه داد: وقتی اروپایی‌ها علی‌رغم اینکه می‌دانند این مسئله برایشان خطراتی هم دارد اما به صورت جبهه‌ای پای کار می‌آیند نشان می‌دهد حساب یک جنگ متوسط را کرده‌اند و یک مسئله بزرگی پشت این قضیه قرار گرفته است. مسئله‌ای همچون احساس خطر از روسیه آینده، چین آینده، ایران و آسیای آینده! آنها با چنین احساسی این ریسک را قبول کردند و پشت این ماجرا ایستادند. آنها فقط مخاطبشان روسیه نیست. همه آن چیزی که غرب آن را در مقابل خودش می‌بیند مسئله همه اینها است. مسئله ایران، چین و کل آسیا است.

وی در ادامه اظهار داشت: همین سیاست گسترش به جمهوری‌های شوروی سابق می‌تواند شامل کشورهای تاجیکستان، آذربایجان و ارمنستان هم بشود. قطعاً اینها در جمهوری‌های قفقاز جنوبی (گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، تاجیکستان) زمینه‌هایی هم دارند. اگر کمی اوضاع بهم بریزد دولت‌هایی مثل قرقیزستان توان مقاومت نخواهند داشت. حالا هر چند قرقیزستان خیلی دور از این منطقه است ولی بالأخره اگر این ماشین راه بیفتد،  اگر در اوکراین با زحمت به مقصد برسد در قرقیزستان بدون زحمت به مقصد می‌رسد و راحت و بدون شک دولت سقوط می‌کند. اگر چشم باز کنیم می‌بینیم ناتو دور تا دور جمهوری اسلامی را فراگرفته است و این مسئله به امنیت ملی ما مربوط می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر کسانی فقط حمله و حمله‌کننده را می‌بینند بدانند که این یک پروژه بین‌المللی است و ما هم یکی از نقاط هدف این پروژه هستیم. زارعی همچنین در خصوص موضع رهبران مقاومت نسبت به این موضوع تصریح کرد: طبیعتاً در جبهه مقاومت همه این حس و حال را دارند. انسان‌های فکور که ثابت کردند چقدر فکورند و چقدر دقیق می‌فهمند، چقدر دقیق تصمیم می‌گیرند. مثل آقای سید حسن نصرالله مثل آقای سید عبدالملک بدر الدین الحوثی. این افراد متوجه‌اند که مسئله جبهه است. یک جبهه است در مقابل یک جبهه دیگر و بایستی موضع داشته باشند و موضع بگیرند. حالا این وسط ممکن است یک اتفاقات ناگواری پیش بیاید. یک کسی در یک جایی یک رأی ناصوابی هم بدهد ولی اینکه ما با یک مسئله جبهه‌ای مواجه‌ایم در این نباید تردید کرد و طبیعتاً اضلاع و اشخاص جبهه مقاومت هم با همین رویکرد توجه دارند که این صحنه‌ها اگر به پیروزی ناتو ختم شود، فردا لبنان، یمن، عراق، روسیه و ایران ناامن‌تر می‌شود. طبیعتاً آنها از اینکه یک جبهه باید در مقابل یک جبهه پیروز شود که آن جبهه هم آسیا است تردیدی ندارند.

** ابرقدرتی به‌ نام آمریکا طی دو دهه آینده وجود خارجی نخواهد داشت

زارعی دراین خصوص اظهار داشت: ابرقدرت بودن یک‌سری فاکتورها و عناصری دارد و به میزانی که آن عناصر تقویت شوند یا قوی باشند آن ابرقدرت است و به میزانی که این عناصر تضعیف شوند آن ابرقدرت دچار افول می‌شود.

وی در ادامه به چهار عنصر توانایی در اعمال قدرت، اجماع‌سازی، قدرت اخلاقی و قدرت مهار کردن اشاره کرد و درباره  توانایی در اعمال قدرت گفت:  توانایی در اعمال قدرت، یعنی یک دولت بتواند اعمال قدرت کند. یک سیاستی دارد که باید پیاده شود و دولت توان واقعی پیاده کردن آن سیاست را داشته باشد که به عبارت دیگر، توان اعمال قدرت نام دارد. (Capability)

زارعی درباره عنصر اجماع‌سازی هم تاکید کرد: این یعنی باید بتواند یک اجماع واقعی را بر مبنای سیاست‌هایی که اتخاذ کرده به وجود بیاورد و ائتلاف هم موثر باشد نه اینکه ائتلاف تشکیل شود اما هفت رنگ باشد و نتواند به ابرقدرت در پیاده کردن سیاست‌ها کمک کند.

وی افزود: قدرت اخلاقی؛ یعنی مشروعیت قدرت یا به تعبیر دیگر یعنی ابرقدرت باید توانایی اقناع‌سازی داشته باشد. در واقع باید کسانی به طور واقعی، آن سیاست را درست و منطقی بدانند و به نوعی اوضاع به سمتی هدایت شود که تعارض‌ها کمتر و همکاری‌ها بیشتر شود.

زارعی درباره قدرت مهار کردن هم گفت:  قدرت مهار کردن یعنی باید بتواند دشمنان را مدیریت و از قدرت آنها کم کند.

زارعی در ادامه به ارزیابی وضعیت کنونی آمریکا پرداخت و افزود: در عنصر اول آمریکایی‌ها در بسیاری از موضوعات در سال ۲۰۲۲ قادر به اعمال قدرت نیستند. مثلاً در منازعات بین ایران و غرب آمریکایی‌ها قادر به اعمال قدرت نیستند. اعمال فشار با اعمال قدرت فرق می‌کند.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکا می‌تواند به دولت دیگری اعمال فشار کند. اما قدرت یعنی استقرار آن سیاستی که ابرقدرت می‌خواهد و آمریکا نمی‌تواند در منازعات بین حزب‌الله لبنان و رژیم اسرائیل، قدرت یا سیاست‌های خود را اعمال کند. یا آمریکا قادر به حل و فصل قدرتمندانه منازعات خود و چین نیست و دائماً چالش‌های آنها درحال افزایش است. نافرمانی چین از نظام بین‌المللی افزایش پیدا می‌کند، دغدغه آمریکایی‌ها بیشتر می‌شود، هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند و نتایجی که به دست می‌آورد کمتر می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش ائتلاف‌سازی، آمریکایی‌ها کماکان می‌توانند پدیدآورنده ائتلاف‌هایی باشد اما این ائتلاف‌ها به نحو حداکثری نیست بلکه به نحو حداقلی است؛ یعنی جهان در ماجرای ائتلاف آمریکایی‌ها شکاف دارد و کشورهای زیادی از ائتلاف بیرون می‌مانند؛ بنابراین ائتلاف وجهه جهانی پیدا نمی‌کند، جبهه‌ای می‌شود یعنی ترکیبی از چند کشور درحالی که بسیاری از کشورها خارج از ائتلاف قرار می‌گیرند. آمریکایی‌ها در حال حاضر نمی‌توانند در موضوعات مهم مدنظرشان با چین، روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر ائتلاف درست کنند، به نوعی ائتلاف‌شان شکاف دارد و فرسایشی است به طوری که به مرور زمان بی‌خاصیت می‌شود. مثل ائتلافی که از ۸۰ کشور، علیه دولت سوریه تشکیل دادند و هیچ اثری از آن باقی نمانده است.

** ائتلاف اقتصادی حول محور دلار فرو می‌پاشد

زارعی با تأکید بر اینکه در ده سال آینده، ائتلاف اقتصادی حول محور دلار فرو می‌پاشد تصریح کرد: بعد از ۸۰ سال، دلار از اریکه قدرت به زیر کشیده می‌شود. الآن نیز آمریکایی‌ها به طور ناشیانه در عرصه اقتصادی و نظامی قدم می‌زنند. زمانی که دلار از اریکه پایین بیاید چیزی برای آمریکا باقی نمی­ ماند.

وی در بحث قدرت اخلاقی یادآور شد: واقعاً درحال حاضر چند درصد از دولت‌ها رفتار آمریکا را مطابق با هنجارهای بین‌المللی می‌دانند؟ حتی اگر برفرض هنجارهای بین‌المللی را قبول کنیم که هنجارها تثبیت شده و مطاع هستند. الآن چند درصد از دنیا اقدامات آمریکا را مطابق با هنجارهای بین‌المللی می‌دانند؟ چند درصد قانع می‌شوند که این کار آمریکا درست است؟ در جنگ یمن، در پرونده فلسطین، مسائل مربوط به چین و تحریم‌های علیه ونزوئلا، چند درصد از دنیا این را به عنوان یک کار درست پذیرفتند؟ پاسخ کاملاً واضح است.

وی ادامه داد: عنصر چهارم این است که بتواند مخالفین و رقبا را مهار کند. آیا آمریکایی‌ها واقعاً می‌توانند ایران را مهار کنند؟ در اعمال فشار حداکثری امکانش هست اما در فشار قدرت می‌توانند ما را از مسیر برگردانند؟ آیا توانستند در طول ۴۳ سال جمهوری اسلامی را مهار کنند؟ آیا توانستند حزب‌الله لبنان، چین و روسیه را مهار کنند؟ خیر روشن است. همین موضوعات را اگر به سال ۱۳۵۰ ببریم و این چهار عنصر را در آن موقعیت و فضا ارزیابی کنیم، آیا آمریکا امکان اعمال قدرت دارد؟ بله. آیا آمریکا می‌تواند اطلاعات موثر تشکیل دهد؟ بله. آیا آمریکا از نظر اخلاقی، پذیرش اخلاقی ایجاد کرده است؟ بله. آیا آمریکایی‌ها توانستند دشمنان خود را کنترل کنند؟ بله. تمام پاسخ‌ها در سال 1350، بله هست. اما امروز تمام سوالات، پاسخش به‌طور نسبی بر خلاف سال 1350 است.

زارعی تأکید کرد: افول به معنای فروپاشی و از بین رفتن قدرت آمریکا و جدایی ایالات آن نیست؛ بلکه افول به این معناست که ابرقدرتی به‌ نام آمریکا طی دو دهه آینده وجود خارجی نخواهد داشت. یعنی آمریکا به عنوان یک ابرقدرت و نه به‌عنوان یک قدرت وجود خارجی نخواهد داشت. این تصویری از وضعیت آینده آمریکا است که می‌توان از خلال این تحولات، تجربه نظام جهانی در قرن 19 و تجربه نظام دوقطبی آن را به دست آورد.

** مدبر: عملیات ویژه روسیه در حوزۀ حقوق جنگ و حقوق بین‌المللی است

روح‌الله مدبر کارشناس روابط بین‌الملل نیز درباره علت عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین اظهار داشت: آنچه که رخ داد و آقای پوتین دستور عملیات ویژه‌ نظامی داد -ما تأکید می‌کنیم بر عملیات ویژۀ نظامی- چون آنچه در حال رخ دادن در منطقۀ اوکراین و اقدام دفاع پیش‌دستانۀ دولت فدراسیون روسیه است، به خاطر اقداماتی است که با تحریکات ایالات متحدۀ آمریکا در طی 8 سال، در مناطق روس‌نشینی که در آنجا حضور دارند (در استان دُنباس و دو شهر دَنیِنس و لوگانس)، رخ داده است و بر مبنای یک‌سری از اصول حقوقی ترکیبی دارد صورت می‌گیرد.

** آمریکا تجاوزهایش را با دفاع پیش‌دستانه مستند می‌کند

وی افزود: برعکس تمام اقدامات ایالات متحدۀ آمریکا متجاوزانه و خارج از محدودۀ مرزهای نزدیک به آمریکا است و ما تا به حال ندیده‌ایم آمریکا در نزدیک مرزهایش باشد و همیشه در خاورمیانه و کشورهای دیگر وارد اقدامات متجاوزانه‌ای شده و آن اقدامات را به دفاع پیش‌دستانه‌ای که در سال 2001 در مجمع عمومی سازمان ملل آن را مصوب کرده مستند کرده است؛ اما امروز یک جریان مباحث را به سمت دیگری می‌برد.

وی در ادامه گفت: بحث این عملیات کاملاً در حوزۀ حقوق جنگ و حقوق بین‌المللی است و با بحث‌های رسانه‌ای متفاوت است و خود آمریکایی‌ها هم این را می‌گویند و می‌دانند تعریف جنگ، عملیات نظامی و دفاع پیش‌دستانه در مباحث حقوق جنگ و همچنین استناد مادۀ 51 منشور ملل متحد چیست. اما چون آنها رسانۀ فوق‌العاده زیادی دارند، از یک تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

مدبر با بیان اینکه در ایران هم برخی رسانه‌های ما بنگاه و سخنگوی کاخ سفید شده‌اند، اظهار داشت: چند روز پیش دیدید که در آذربایجان، یک جمعیتی در حمایت از اوکراین تجمع کردند. آیا شما فکر می‌کنید علی‌اف که یک استبداد خاصی هم دارد اجازه می‌‌دهد کسی در آذربایجان راهپیمایی بکند؟ پس چرا این جمعیت راهپیمایی کردند؟ چون آذربایجان خط دوم تکمیل عضویت در ناتو است.

مدبر ادامه داد: برنامه آنها صرفاً در گام اول عضویت گرجستان و اوکراین در ناتو و در گام بعدی آمدن به سمت آذربایجان، فنلاند و سوئد بود و نقطه قابل تکیه ما که مدت‌ها و ماه‌ها و سال هاست تأکید می‌کنیم این است که آمریکا برنامه جدی برای برهم زدن منطقه شرق اروپا دارد و علاوه‌بر آن برنامه بسیار جدی در منطقه قفقاز، ماورای قفقاز و قفقاز جنوبی دارد.

** روسیه در برابر ناتو ایستاده نه در برابر ارتش مضمحل اوکراین

روح‌الله مدبر در پاسخ به سوالی درمورد عواقب جنگ برای روسیه اظهار داشت: امروزه کشورها عیان‌تر دیده‌اند که ابزار تحریم یک ابزار سیاسی است و آمریکا همواره از آن استفاده می‌کند. تحریم امروزه در نظام بین‌الملل، مهم‌ترین روش مخالفت و البته غیرقانونی در منشور بین‌الملل است که آمریکا به علت حوزه نفوذ و برخی از زیرساخت‌های سازمان‌های بین‌الملی که دارد برای مقابله با افرادی که در مقابل سیاست‌های آن می‌ایستند استفاده می‌کند. امروزه هر چه آمریکا تحریم‌هایش را علیه روسیه سخت‌تر ‌کند؛ رفع این مسئله و حل این موضوعی که پیش آمده برای غربی‌ها سخت‌تر می‌شود. روسیه امروز در برابر همه ناتو ایستاده است نه در برابر ارتش مضمحل اوکراین.

وی ادامه داد: زلنسکی که بسیاری از روزنامه‌های ایران در داخل، به دروغ از آن قهرمان‌سازی پوشالی می‌کنند، مدت‌هاست که در مخفیگاه‌های نزدیک کی‌اف مخفی شده است. قبل از شروع درگیری خانواده‌اش را از اوکراین خارج کردند. نکته مهم این است که برخلاف آن چیزی که ما می‌بینیم، بخش زیادی از مردم اوکراین وارد درگیری نشده‌اند و بسیاری از آنها یا فرار کرده‌اند، یا در پناهگاه‌ها هستند و یا منتظرند تکلیف حکومت مشخص شود.

** زلنسکی به ارتش خودش هم اعتماد ندارد

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه زلنسکی به ارتش خودش هم اعتماد ندارد و حفاظتش را دست آمریکا داده است، گفت: امروز سیاست دولت فدراسیون روسیه کشتن زلنسکی نیست چون آنها زلنسکی را زنده می‌خواهند تا به خاطر کشتار دنباس محاکمه‌اش کنند. حتی این احتمال وجود دارد تا تیم حفاظت زلنسکی که آمریکایی هستند، آن را بکشند تا دوباره قهرمان‌سازی کنند.

** آمار کشته‌شدگان روسی تبلیغات جنگ روانی است

وی افزود: بیان آمار کشته‌شدگان روسی توسط زلنسکی نیز صرفاً تبلیغات جنگ روانی است و واقعیت ندارد که در مقابل روس‌ها نیز می‌گویند زیرساخت‌های اوکراین را خلع سلاح می‌کنیم.

مدبر با تأکید بر اهمیت هوشیاری برای قرار نگرفتن در تله رسانه‌ای غرب و آمریکا بیان داشت: این مسئله بسیار دقیق و پیچیده است و ابعاد متنوعی دارد. امروز ارتش روسیه صرفاً در مقابل ارتش اوکراین نیست و آمریکایی‌ها، لهستانی‌ها و فرانسوی‌ها نیز به اوکراین در این جنگ کمک می‌کنند و روسیه امروز در مقابل این جبهه ایستاده است. جبهه‌ای که یک بعد آن، جبهه تحریمی است و این موضوع، ائتلاف ضدتحریمی را تقویت می‌کند.

وی افزود: ما هم یک رکن این ائتلاف ضدتحریمی هستیم که شدیدترین تحریم‌ها علیه کشور ما توسط ایالت متحده آمریکا به صورت غیرقانونی به وجود آمده است و گسترش ناتو تهدیدی جدی برای ما است.

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر اینکه هژمونی غرب فروپاشیده و جهان در حال گذار به یک منطقه و مدیریت خاص است، تصریح کرد: عده­‌ای که امروز به جمهوری اسلامی ایران مشورت می‌دهند که ما باید سیاست بی‌طرفی را به خرج بدهیم، نسل همان افراد خائنی هستند که در جنگ جهانی اول و دوم خیانت سیاست بی‌طرفی را به ایران کردند و ایران اشغال شد و در نظام بین‌الملل بی‌طرفی هیچ معنی ندارد.

مدبر با تاکید بر اینکه در نظام بین‌الملل دیپلماسی فعال داریم و می‌گوییم موضع باید شفاف باشد، گفت: موضع مقام معظم رهبری شفاف بود و ایشان اشاره کردند که خط تمام اتفاقات آمریکاست و امروز این ابزار سنگین تحریمی که آمریکا به سمت روسیه گرفته آخرین تیر ترکشش است.

وی افزود: ما احتمال می‌دهیم و امیدواریم با مسیری که پیش می‌رود، اگر برخی افراد محافظه‌کار محافظه‌کاری خود را کنار بگذارند، این ائتلاف تقویت شود با این رویکرد که «نه با جنگ موافقیم و نه جنگ راه درستی است. ما بازیاده‌خواهی، دخالت در امور کشورها با نگاه بالادستی مخالف هستیم».

** ادعای تفاهم روسیه و آمریکا بر سر اوکراین یک ادعای کذب است!

در ادامه، روح‌الله مدبر اظهار داشت: حوزه روسیه، یک حوزه فوق تخصصی است. کسانی که ادعا می‌کنند بین روسیه و آمریکا بر سر اوکراین گروکشی وجود دارد کذب محض است. مسئله اوکراین و ممانعت از گسترش ناتو به شرق، یک موضوع فوق استراتژیک برای فدراسیون روسیه است. به حدی این مسئله برای روس‌ها حائز اهمیت است که هیچ چیز دیگری نیست تا بتوانند با آن معامله کنند. تفاهم روسیه و آمریکا در زدن اوکراین نادرست است و روسیه اکنون ثبات هژمونی آمریکا و ناتو را زده که وارد عملیات نظامی شده است.

وی ادامه داد: آنچه امروز مطرح می‌شود که روس‌ها می‌خواهند اوکراین را معامله کنند، حاصل یک نگاه اشتباه و نداشتن شناخت دقیق در این موضوع است. هیچ‌ چیزی برای روس‌ها آنقدر اهمیت ندارد که بخواهند به خاطر آن بر سر اوکراین معامله کنند. کسی که این حرف را می‌زند خواسته یا ناخواسته ادامه مسیر آمریکایی‌ها را می‌رود. آمریکایی‌ها پس از عضویت دائم ایران در شانگهای احساس خطر کردند. بر همین اساس بسیاری، از طریق سیاست روس‌هراسی می‌خواهند روابط ایران با شرق و روسیه را تخریب کنند.

** عده‌ای می‌خواهند روابط ما با روسیه را در دوره قاجار نگه‌ دارند

مدبر همچنین افزود: قبل از مسئله اوکراین و روسیه، در مذاکرات وین همگرایی ما با روسیه بسیار نزدیک بود و روس‌ها نخستین‌بار طی سال‌های گذشته، از کلید واژه‌ای استفاده کردند که آمریکایی‌ها باید خسارت ایران را بپردازند و به آنها ضمانت بدهند. ایرانی‌ها حق دارند به آمریکایی‌ها اعتماد نکنند. وقتی ادبیات و تعاملات تا این حد بهم نزدیک می‌شود آنها می‌خواهند این نزدیکی را بزنند و در ایران هم از کلمه روس‌هراسی استفاده شود.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: یک عده می‌خواهند روابط ما با روسیه را در دوره قاجار نگه‌ دارند و جنایاتی که آمریکا و انگلیسی‌ها در حق ما کردند را پاک کنند.

** ائتلاف نظامی و امنیتی ما با روس‌ها و چینی‌ها تهدیدی برای آمریکاست

وی بیان داشت: ائتلاف نظامی و امنیتی که ما با روس‌ها و چینی‌ها درست کردیم، برای آمریکا یک تهدید شده است؛ چون ارتش قدرتمند روسیه و چین که دو رکن در نظام شرقی هستند، به این نتیجه رسیدند که ارتش جمهوری اسلامی ایران چه قدرتی دارد. طی دو هفته گذشته تمام رسانه‌های آمریکایی گفتند روسیه می‌خواهد به اوکراین حمله کند. همزمان بخش نئونازی ارتش اوکراین که با 53 هزار نیرو در حائل 10 کیلومتری دنباس درحال پیش‌روی بود، روزی ۶۰۰ بار به منطقه دنباس خمپاره می‌زد. آمریکایی‌ها با ایجاد یک جو رسانه‌ای سنگین علیه روسیه می‌خواستند ابتکار عمل را از آنها بگیرند.

** اوکراین نمی‌تواند پرونده جدی علیه روسیه تشکیل دهد

وی ادامه داد: پوتین طبق این اصل ماده ۵۱ که دفاع مشروع و درخواست متحد است را پیش گرفت و حتی اوکراین در دیوان بین‌المللی کیفری و دیوان بین‌المللی دادگستری نمی‌تواند پرونده جدی علیه روسیه تشکیل دهد. ۱۴ هزار کشتار جمعی در اوکراین صورت گرفت و خسارت‌ها مشخص شد و روسیه ۲ جمهوری و ۴ کشور پرچم‌دار را به رسمیت شناخت و طبق ماده ۵۱ قضیه را پیش گرفت. اینکه می‌گویند روسیه در باتلاق افتاد و… همه تحلیل‌های نادرستی است. کلید واژه‌ای که روسیه استفاده می‌کند خلع سلاح است.

مدبر افزود: زلنسکی اعترافی کرد که من می‌خواهم به سلاح اتمی برسم و دیشب، در عملیات‌هایی که فدراسیون روسیه در مناطقی در اوکراین انجام داد، وارد زیرساخت‌های ناتو شدند که مراکز تولید سلاح‌های کشتار جمعی بود. می‌دانستید آمریکا، دو آزمایشگاه بزرگ بیولوژیک ساخت سلاح‌های میکروبی در اوکراین تأسیس کرده بود؟ واقعیت اوکراین از آنچه که رخ داده یک واقعیتی متفاوت‌تر است.

مدبر در پایان تأکید کرد: اگر ارتش فدراسیون روسیه با این روش حقوق بین‌المللی که هوشمندانه و نشان‌دهنده تدبیر و پشت کار آنها بود وارد نمی‌شد، ضربه‌ بعدی که قرار بود اوکراین و آمریکا به روسیه و منطقه بزنند ضربه بسیار سنگین و خطرناک‌تری بود و قطعاً منافع جمهوری اسلامی را به خطر می‌انداخت. امروز باید بدانیم در کجا ایستادیم، باید بدانیم کشورهای غربی در هیچ شرایطی از جمهوری اسلامی ایران دفاع نکردند. مواضع دولت اوکراین در زمان ترور سردار سلیمانی را نباید فراموش کنیم و بدانیم که در ائتلاف جدید نظام بین‌الملل، فضا به گونه‌ دیگری در حال ترسیم شدن است.


https://dailies.ir/06/03/2022/%d9%85%db%8c%d8%b2%da%af%d8%b1%d8%af-%d8%aa%d9%84%d8%a7%d8%b7%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%88%da%a9%d8%b1%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%a6%d8%aa%d9%84%d8%a7%d9%81-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5/