زیرساخت پدافند زیستی برای مقابله با تهدیدات آتی نیازمند بازسازی است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان پدافند غیرعامل، غلامرضا جلالی از فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی فخرا بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین جزییات روند کارآزمایی این واکسن قرار گرفت.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در حاشیه این بازدید، با بیان اینکه مجموعه واکسن فخرا، حاصل زحمات و تلاش‌های همکاران و همرزمان شهید فخری‌زاده در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که از روزهای ابتدایی شروع اپیدمی کرونا تلاش‌های خود را آغاز کردند، اظهار کرد: به عنوان کسی که از ابتدا در جریان تلاش‌های این مجموعه بوده‌ام این پروژه را ارزشمند و قهرمانانه می‌دانم.

جلالی ادامه داد: به نظر من برای کشور بسیار مهم و ارزشمند است که یک پروژه صد در صد بومی و داخلی، بوسیله کارکنان بخش دفاعی عملیاتی شد و به تولید یک محصول قابل قبول و دارای استاندارهای روز منجر شود که گامی بسیار ارزشمند و مبارک است.

دستیابی بخش دفاعی کشور به زیرساخت‌های طراحی و تولید واکسن

جلالی با بیان اینکه این اقدام از دو جهت شایسته تقدیر است، بیان کرد: نخست از نظر دستیابی بخش دفاعی کشور به زیرساخت‌ها و قابلیت طراحی و ساخت واکسن حائز اهمیت است. به تعبیری این کار، تحقق همان کلام معروف سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و «خلق فرصت از دل تهدیدات» است؛ چرا که بخش دفاعی ما نیازمند چنین زیرساخت‌های دقیق و جامعی است تا چنانچه در آینده نیز درگیر تهدیدات زیستی شدیم، این ظرفیت به کمک نظام پدافند زیستی کشور بیاید.  

وی با تاکید بر لزوم تقویت ساختارهای ایجاد شده تولید واکسن فخرا در بخش دفاعی کشور تصریح کرد: قبل از ظهور ویروس کرونا، سازمان پدافند غیرعامل کشور بیش از ۱۰ سال بر موضوع پدافند زیستی متمرکز شده و بررسی سناریوهای مربوط به تهدیدات زیستی را در دستور کار خود قرار داده بود این در حالیست که هشدارها و توصیه‌های ما در دولت قبل متاسفانه مورد غفلت برخی مسئولان واقع شد.

تولید کنندگان داخلی واکسن، قهرمان ملی پدافند زیستی کشور

جلالی ادامه داد: ولی خوشبختانه دولت سیزدهم توانست پیامدهای اصلی کرونا را مدیریت و کنترل کند که گام ارزشمندی بود. نکته دیگر اینکه در ماجرا واکسیناسیون ما نباید به واکسن‌های خارجی اکتفا کنیم. بلکه باید برخی کاستی‌ها در فرآیند واکسن‌سازی به ویژه صنعتی سازی آن را با تامین زیرساخت‌های لازم جبران کنیم تا نواقص و ضعف‌های موجود برای مواجهه با موارد مشابه در آینده برطرف شود.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی واکسن، قهرمان ملی پدافند زیستی کشور هستند که باید مورد تقدیر ملی قرار گیرند، تصریح کرد: ما برای تداوم مبارزه با کرونا و تهدیداتی شبیه به آن نیازمند بازسازی چرخه و زیرساخت‌های پدافند زیستی کشور هستیم.

کرونا؛ فرصتی برای تقویت دانش بومی تولید واکسن

جلالی، اهمیت وجود زیرساخت ساخت واکسن در کشور را به مانند اهمیت زیرساخت تسلیحات برای بخش دفاعی کشور توصیف و عنوان کرد: امیدوارم مجموعه واکسن فخرا به پایه و اساس صنعت واکسن‌سازی در بخش دفاعی کشور تبدیل شود تا با رفع کاستی و نواقص، بتوانیم از دل تهدیدی به نام کرونا، فرصتی برای تقویت دانش تولید واکسن در کشور خلق کنیم.

زیرساخت پدافند زیستی برای مقابله با تهدیدات آتی نیازمند بازسازی است