ناسا فضانوردان آینده خود را امشب معرفی می‌کند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا آماده است تا دسته بعدی نامزدهای فضانوردی خود را اعلام کند و شما می‌توانید این رویداد را به صورت زنده تماشا کنید.

این آژانس فضایی اسامی شرکت کننده در کلاس فضانوردان ۲۰۲۱ را امشب ساعت ۲۱:۰۰ اعلام خواهد کرد. این رویداد به صورت زنده از تلویزیون ناسا، کانال‌های ناسا در رسانه‌های اجتماعی، اپلیکیشن ناسا و همچنین در پایگاه Space.com پخش خواهد شد.

بیش از ۱۲ هزار شهروند ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ برای فضانورد شدن و شرکت در برنامه بازگشت به ماه تحت عنوان “آرتمیس” درخواست داده و ثبت‌نام کرده‌اند. انتظار می‌رود این فضانوردانِ آینده در برنامه “آرتمیس” در ماموریت‌های ماه و ایستگاه فضایی “دروازه قمری” شرکت کنند.

فضانوردان منتخب برای رفتن به ماه سوار بر فضاپیمای “اوریون” و موشک “سیستم پرتاب فضایی” خواهند شد که اولین ماموریت بدون سرنشین خود را زودتر از فوریه ۲۰۲۲ انجام نخواهند داد.

اولین ماموریت سرنشین‌دار “آرتمیس” برای رسیدن به مدار ماه در سال ۲۰۲۴ و اولین ماموریت فرود روی سطح ماه در سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است.

فضانوردان حال حاضر ناسا که “تیم آرتمیس” نامیده می‌شوند، اولین صندلی‌ها را در این برنامه خواهند داشت که البته یک فرد کانادایی ناشناس نیز در سال ۲۰۲۴ طی ماموریت مداری “آرتمیس ۲” در یک توافق با آژانس فضایی کانادا همراهشان پرواز خواهد کرد.

در حالی که این دسته جدید از فضانوردان که اسامی آنها امشب اعلام می‌شود، برای شرکت در ماموریت‌های “آرتمیس” در نظر گرفته شده‌اند، مشخص نیست که آیا آنها به ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز سفر خواهند کرد یا خیر. اگر چه اعلامیه ناسا می‌گوید که این نامزدهای جدید فضانوردی پس از دو سال آموزش در وضعیت کامل فضانوردی قرار خواهند گرفت و برای پرواز به مجموعه‌های مداری واجد شرایط خواهند بود.

ضمن اینکه خروجی این کلاس جدید در سال ۲۰۲۴ حاصل خواهد شد و در همان سال نیز قرار است ایستگاه فضایی بین‌المللی اعلام بازنشستگی کند.

البته پس از گذراندن کلاس‌های آموزش فضانوردی، آموزش عملیاتی آنها مدت بیشتری طول می‌کشد، به این معنی که اولین فضانوردان بیرون آمده از دل این کلاس جدید احتمالا در سال ۲۰۲۶ به مدار پرواز خواهند کرد.

ناسا امیدوار است تاریخ بازنشستگی ایستگاه فضایی بین‌المللی را تا سال ۲۰۲۸ یا حتی ۲۰۳۰ تمدید کند و به تازگی مجموعه‌ای از طرح‌های تجاری را برای ایستگاه فضایی اعلام کرده است که فضانوردان جدید کلاس ۲۰۲۱ ناسا ممکن است روزی در دهه آینده از آنها بازدید کنند.

نامزدهای جدید فضانوردی در ژانویه ۲۰۲۲ خود را به مرکز فضایی “جانسون” ناسا در هیوستون معرفی خواهند کرد، جایی که دوره تایید صلاحیت و آموزش دو ساله خود را در زمینه‌هایی مانند آشنایی با زبان روسی، مهارت‌های لازم برای انجام پیاده‌روی فضایی، کار گروهی در شرایط ایزوله، خلبانی هواپیماها و فضاپیماها با کارایی بالا و یادگیری سیستم‌های فضاپیما آغاز خواهند کرد.

آخرین کلاس فضانوردی ناسا در سال ۲۰۱۷ با نام مستعار “لاک پشت‌ها”(Turtles) شامل ۱۲ فرد آمریکایی بود که تقریباً به طور مساوی بین داوطلبان مرد و زن تقسیم شده بود. چندین متقاضی بین‌المللی نیز در آن زمان به آنها پیوستند.

مراسم فارغ‌التحصیلی همه “لاک‌پشت‌ها” به جز “راب کولین” که در طول دوره آموزشی کناره‌گیری کرد، در ژانویه ۲۰۲۰ برگزار شد.

ناسا فضانوردان آینده خود را امشب معرفی می‌کند