نقش دین در ایجاد آرامش در دوران کرونا غیرقابل انکار است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، یوناتن بت کلیا، رئیس انجمن آشوریان در نشست تخصصی «بهبود روابط انسانی در دوران پساکرونا با الهام از آموزه‌های اسلام و مسیحیت» مقاله خود را با موضوع «بهبود روابط انسانی در دوران پساکرونا با تکیه بر آموزه‌های مسیحی» ارائه داد.

وی اظهار کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از جمله ارگان‌هایی است که همواره در وحدت و برقراری ارتباط نزدیک بین ادیان و اقوام مختلف پیشگام و پیشرو بوده است و همیشه ایده و جلسات بسیار فایده مفیدی را داشته است.

رئیس انجمن آشوریان افزود: این سازمان در هر برهه‌ای، مقام‌های عالی ادیان توحیدی از کشورهای مختلف به ویژه روحانیون عالی رتبه جامعه آشوری را میزبانی کرده و از آنان خواستار ارائه نقطه نظراتشان در جهت هرچه بهتر شناخت ابنای بشر بوده است.

بت کلیا با اشاره به اهمیت برگزاری نشست تخصصی «بهبود روابط انسانی در دوران پساکرونا با الهام از آموزه‌های اسلام و مسیحیت» گفت: گرچه کرونا تأثیرات بسیار ناهنجاری را در آحاد جامعه و خانواده‌ها گذاشت ولی همه ما پیروان ادیان توحیدی همواره امید به خدا را داشتیم و می‌دانستیم که خداوند برای آزمایش بندگانش چالش‌هایی را سر راه او می‌گذارد و ما نیز با تأسی به تعالیم دینی و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی، ایام را سپری کردیم تا زمانی که دانش بشری در خصوص این ویروس مهلک گسترده شد و واکسن‌هایی برای جلوگیری از مرگ و میرهای ناشی از این ویروس کشف کرد.

وی همچنین، بیان کرد: بیش از دو سال از آن زمان می‌گذرد که برای اولین بار اسم ویروسی به نام «کرونا» را شنیدیم و دریافتیم که بیماری «کووید ۱۹»، می‌تواند بسیار خطرناک و حتی در افراد دارای بیماری‌های خاص، مُهلِک باشد. باید قدردان پزشکان و پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها باشیم که در اوج بحران این همه‌گیری جهانی، فداکارانه به مراقبت از بیماران ما پرداختند.

بت کلیا عنوان کرد: در ایران، پیروان ادیان الهی نیز همگام با هموطنان مسلمان خود، انسجام اجتماعی خود را حفظ کردند. رهبران دینی پیروان خود را به رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت ترغیب می‌کردند و حفظ سلامت فرد و جامعه را حتی مهم‌تر از برگزاری مراسم هفتگی عبادت جمعی اعلام می‌داشتند.

نقش دین در ایجاد آرامش در دوران کرونا

رئیس انجمن آشوریان به نقش دین در بحران کرونا افزود: اکنون، زمزمه گذر از پیک جهش آخر ویروس کرونا، یعنی اُمیکرون، به گوش می‌رسد و این امید هست که تا نوروز و با آغاز سال ۱۴۰۱، بتوان دوران «پساکرونا» را اعلام کرد. نقش دین در جامعه، همواره راهنما و راهگشا است. در این دو سال، رهبران دینی، با ارائه رهنمودهای انسان دوستانه خود، بر ارزش تک تک افراد بشر از نگاه آفریدگار تأکید داشتند و دائماً پیروان خود را به حفظ ایمان و مراقبت از خود و خانواده خویش، تشویق و ترغیب می‌کردند.

وی اضافه کرد: البته با کمال تأسف، چالش‌هایی هم در جامعه و در فضای مجازی پیش آمد و برخی کوشیدند علم و دین را در برابر هم قرار دهند و هر جناح، کوشید دیگری را کمرنگ و بی‌اهمیت جلوه دهد. اما هر دیندارِ آگاه و هوشیاری می‌داند که علم بشر نیز از خداست و باید از علما و دانشمندان حمایت کرد.

بت کلیا در ادامه سخنانش، گفت: در مسیحیت، ایمان به دعا و طلب شفای الهی، جای خود را دارد، اما برای استفاده از داروهای ساخت بشر نیز منعی نیست. یک نمونه از تأیید استفاده از دارو را می‌توان در توصیه پولس رسول به شاگرد جوانش تیموتائوس مشاهده کرد که در رساله اول او، باب ۵ آیه ۲۳ ذکر شده است. دین و دانش، تعارضی با هم ندارند و می‌توانند دست در دست هم، به درمان آلام روحی و جسمی بشر بپردازند.

وی با بیان اینکه نقش دین در ایجاد آرامش در دوران کرونا غیرقابل انکار است، گفت: مسأله دوری و جدایی جمعی، نکته دیگری بود که همه‌گیری کرونا در جهان پدید آورد. بسیاری، خود را در خانه‌ها حبس کردند و دید و بازدیدها و گردهمایی‌ها به حداقل خود رسید. در این میان، وظیفه اول دین ترویج خداشناسی است و دعوت بشر به شناخت آفریننده خود و عبادت او و اطاعت از او. اما در وهله بعدی، همه ادیان تأکید دارند که انسانِ خداپرست، ایمان خود را در عمل و در خدمت به خلق ابراز می‌کند و به مَنَصه ظهور می‌رساند.

پیغام دین همیشه امید به آینده‌ای بهتر است

رئیس انجمن آشوریان خاطرنشان کرد: بشر در طی تاریخ طولانی خود، مصیبت‌ها و فجایع بسیاری را به چشم خود دیده و سپس از آنها گذر کرده است. طاعون سیاه در قرن چهاردهم، یک‌سوم جمعیت اروپا را نابود کرد. دو جنگ جهانی در قرن بیستم و پیامدهای آنها، از جمله آنفلوانزای اسپانیایی، حدود صد میلیون انسان را از بین بُرد. اما قُقنوس، همواره از خاکسترِ آتش خود برمی‌خیزد و دوران جدیدی را نوید می‌دهد.

وی ادامه داد: انسان، با حُول و قوّه الهی، باز توان ایستادن می‌یابد و به احیای دنیای خود می‌پردازد. پیغام دین به باورمندان خود، همیشه امید به آینده‌ای بهتر است. مشکلات و سختی‌ها، همیشه با ما هستند، اما حتی اگر به زانو درآمده باشیم، وعده الهی این است که با ایمان و توکل، باز می‌توانیم بر پا بایستیم و از نو شروع کنیم. اکنون باید با کار و تلاش مضاعف و با همیاری و تعاون، امید به فردایی بهتر را در دل‌ها زنده کنیم.

بت کلیا با اشاره به فرارسیدن عید نوروز ۱۴۰۱ گفت: به بهار و عید نوروز و آغاز سال نو خورشیدی نزدیک می‌شویم. بهار، یعنی تازه شدن، یعنی سبز شدن درختان و شکوفه دادن گل‌ها. بیایید ما نیز غم‌ها و غصه‌ها و تلخی‌های این دو سال را کنار بگذاریم و با آغاز بهار، قدم به دوران پساکرونا بگذاریم و خرابی‌ها را بنا کنیم. با امید به فردایی بهتر.

بنابر اعلام این گزارش، به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست تخصصی «بهبود روابط انسانی در دوران پساکرونا با الهام از آموزه‌های اسلام و مسیحیت» صبح امروز (۱۴ اسفندماه) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و یوان ساوکا، دبیرکل شورای جهانی کلیساها برگزار شد. اندیشمندان دینی در این نشست به ارائه مقالات خود پرداختند.

نقش دین در ایجاد آرامش در دوران کرونا غیرقابل انکار است