بانوی مسلمان‌شده ژاپنی از حجاب می‌گوید/ گفتگوی رادیویی با وزیر فرهنگ

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از صداوسیما،‌ گفت وگوی محمدمهدی اسماعیلی و منوچهر صدوقی‌سها فیلسوف، عرفان‌پژوه‌، نویسنده و حقوقدان در برنامه شب های فرهنگ یکشنبه (۲۱ آذر)، در خصوص فارابی و اندیشه های او از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

فارابی  از بزرگترین فلاسفه و دانشمندان ایرانی عصر طلایی اسلام است که در علم، فلسفه، منطق، جامعه‌شناسی، پزشکی، ریاضیات و موسیقی تخصص داشت.

 بانوی مسلمان‌شده ژاپنی از حجاب می‌گوید/ گفتگوی رادیویی با وزیر فرهنگ

بیشترین آثار فارابی در زمینه فلسفه، منطق، جامعه‌شناسی و همچنین دانشنامه‌نویسی بود. وی نخستین فیلسوفی است که در دورۀ اسلام ظهور کرده و روی همین اصل او را استاد الفلاسفه می‌نامند.

برنامه شب های فرهنگ را به تهیه کنندگی فریده گودرزی ساعت ۲۱:۳۰ روی موج اف ام‌ردیف ۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

ترویج عفاف و حجاب و جلوگیری از آسیب های فرهنگی

برنامه تلویزیونی چراغ شبکه پنج سیما، این هفته یکشنبه و سه شنبه (۲۱و ۲۳ آذر) ساعت ۲۲ به تبیین موضوع ترویج فرهنگ عفاف و حجاب می پردازد. در برنامه پیش رو این سوال مطرح می شود که برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و جلوگیری از آسیب های فرهنگ بی بند و باری چه باید کرد؟
فصل سوم برنامه چراغ  که هر هفته یکی از چالش ها و مسائل مرتبط با عفاف و حجاب را بررسی می‌کند، این هفته با حضور آتسوکو هوشینو بانوی مسلمان شده ژاپنی که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر به دین مبین اسلام مشرف شدند و سپس به ایران مهاجرت می کند، تماشایی می شود.
بازپخش برنامه چراغ را می توانید روز های دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۰:۱۵ببینید، و برای شرکت در نظرسنجی برنامه، نظرها و پاسخ های خود را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۵۴۷  ارسال فرمایید.
چراغ کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما به تهیه کنندگی مصطفی هیودی و اجرای المیرا سماواتی و با سردبیری محمد حسن زمان وزیری تولید شده و نعیمه اسلاملو نویسندگی این برنامه را بر عهده دارد.

از عمارت مسعودیه تا معرق‌ ایرانی در ایران پرس تی‌وی

برنامه این هفته ایران (IRAN) شبکه پرس تی‌وی به معرفی عمارت مسعودیه و هنر معرق در ایران اختصاص دارد.

برنامه ایران در بخش اول خود به گزارشگری هدی لزگی به معرفی عمارت مسعودیه یکی از بناهای دوره قاجار می‌پردازد. این عمارت یکی از اماکن مهمی است که در حوادث تاریخی نقش داشته است. در این برنامه می‌بینیم که حادثه تاریخی مهم منفجر شدن بمب دست‌ساز در زیر کالسکه محمدعلی شاه قاجار در نزدیکی این عمارت بوده است.

 بانوی مسلمان‌شده ژاپنی از حجاب می‌گوید/ گفتگوی رادیویی با وزیر فرهنگ

قسمت دوم برنامه ایران به گزارشگری رضا باباگل زاده نیز به معرفی خارق‌العاده‌ترین معرق‌ها که توسط هنرمندان ایرانی پدید آمده است اختصاص دارد.

 این برنامه به این موضوع می‌پردازد که ایرانیان توانستند هنر کهن معرق را با زیباترین اشکال هندسی و با به کارگیری علم ریاضی ایجاد کنند و هنر مشرق‌زمین مدیون معرق‌کاران ایرانی است.

برنامه ایران روز یکشنبه ساعت ۲۱ به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز دوشنبه ساعت ۱۲:۰۰، سه شنبه ساعت ۰۷:۰۰، چهارشنبه ساعت ۰۳:۰۰، پنج شنبه ساعت ۰۸:۰۰ و ۱۶:۰۰و جمعه ساعت ۰۰:۰۰ روی آنتن می‌رود.

بررسی آموزش‌های کوتاه مدت در برنامه به وقت ایران

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه و یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مهمان برنامه به وقت ایران می‌شوند.

برنامه به وقت ایران به تهیه‌کنندگی سیداحسان میرمحمدعلی یک‌شنبه (۲۱ آذر ماه) میزبان غلامحسین حسینی‌نیا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه و مهدی عیسی‌زاده عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی است.

این قسمت از برنامه، به موضوع آموزش‌های مهارتی کوتاه مدت در دوره جدید می‌پردازد.

به وقت ایران برنامه‌ای است که در هر قسمت به موضوعات مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌پردازد.

این برنامه، روزهای یک‌شنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ به تهیه‌کنندگی سیداحسان میرمحمدعلی و اجرای ناصر خیرخواه از شبکه آموزش به صورت زنده روی آنتن می‌رود.

تماشای اسرار سینمایی کارآگاه گجت ۱

مستند اسرار سینما با هدف بررسی جلوه های ویژه انیمیشن کارآگاه گجت ۱ دوشنبه (۲۲ آذر) ۴۰ دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

این برنامه قصد دارد، پشت صحنه این انیمیشن را تحلیل و تبیین و بخش های جذاب آن را تقدیم نگاه مخاطبان کند.

 بانوی مسلمان‌شده ژاپنی از حجاب می‌گوید/ گفتگوی رادیویی با وزیر فرهنگ

انیمیشن کارآگاه گجت محصول ۲۰۱۵ کانادا در در ژانر انیمیشن و ماجراجویی است. این اثر داستان یک کارآگاه فراموشکار حواس پرت و شلخته به نام کارآگاه گجت است. این کارآگاه یک انسان است که مانند رباتها ابزار های عجیب و غریبی در بدن او کار گذاشته شده و می تواند از آنها کمک بگیرد. شخصیت دشمن او در این مجموعه دکتر کلاو است که رهبری سازمانی شرور به نام ام. ای. دی را به عهده دارد.

پیوند طبیعت و معماری در چرخ

پنجاه‌وهشتمین قسمت فصل هشتم چرخ به بررسی ارتباط طبیعت و خلق آثار معماری اختصاص دارد. این برنامه ساعت ۱۹ امروز، یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ از شبکه‌ چهار پخش می‌شود. در این قسمت از چرخ، سیدمحمدحسین خلیلی، روزنامه‌نگار علم، از تاثیر تعطیلات در حملات سایبری خواهد گفت.

 در بخش دیگری از چرخ، سیدداریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران با امیر برزویی، دکترای معماری درباره‌ تاثیر طبیعت بر معماری گفت‌وگو می‌کند.

 بانوی مسلمان‌شده ژاپنی از حجاب می‌گوید/ گفتگوی رادیویی با وزیر فرهنگ

 معماری طبیعت‌گرا به نوعی از فلسفه‌ی معماری اشاره دارد که از هارمونی و رابطه‌ی انسان با طبیعت حمایت می‌کند. این امر با اتخاذ رویکردهای طراحی و تناسب‌سازی آن با فضای پیرامون انجام می‌گیرد، به گونه‌ای که ساختمان و محیط طبیعی اطرافش به ترکیبی یک‌پارچه و به‌هم‌پیوسته تبدیل می‌شوند. در معماری طبیعت‌گرا، هم ساختمان و هم طبیعت بخشی از یک ارگانیسم واحد و به‌هم‌پیوسته هستند.

در بخش دیگری از این قسمت چرخ گفت‌وگوی حافظ آهی با حمیدرضا خانکه، رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی روی آنتن خواهد رفت.

فصل هشتم مجله‌ تصویری چرخ مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان واکاوی می‌کند.

چرخ چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری چرخ محمدرضا مقدسیان است. محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی چرخ را بر عهده دارند.

https://dailybulletin.ir/12/12/2021/%d8%a8%d8%a7%d9%86%d9%88%db%8c-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86%e2%80%8c%d8%b4%d8%af%d9%87-%da%98%d8%a7%d9%be%d9%86%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%ad%d8%ac%d8%a7%d8%a8-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%af%d9%88/