وزیر فرهنگ:دفاع مقدس از دیدگاه پدران و مادران شهدا نگریسته شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، تعدادی از ناشران مجمع دفاع مقدس صبح امروز (جمعه ۲۶ آذرماه) با محمد مهدی اسماعیلی در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفت و گو کردند.

وزیر فرهنگ در این جلسه، اظهار داشت: در حوزه دفاع مقدس نیاز به تولید آثار و فعالیت های بیشتری داریم و آثار در این زمینه باید به بیش از ۱۰۰ برابر برسد. دفاع مقدس، بُرش های مختلف و نیروهای عاملی مانند سپاه و ارتش داشت. در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نزدیک به ۶۰ جلد اسناد نیروی زمینی ارتش منتشر شد، همچنین سهم نیروهای هوایی ارتش در ماه های اول جنگ بی نظیر است.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس را باید از دیدگاه پدران و مادران شهدا نگاه کرد، تاکید کرد: رنجی که پدران و مادران شهدا برای اعزام فرزندان شان به جبهه کشیده اند باید ثبت شود.

به گفته وزیر فرهنگ، هم اکنون ۳۳ سال از جنگ می گذرد و نسلی که درگیر جنگ بوده اند بالای ۶۰ سال هستند، از سوی دیگر بر اساس آماری که به تازگی دریافت کردم، بیش از ۸۰ درصد از پدر و مادر شهدا فوت کرده اند. بنابراین، از تقلیل دادن کار دفاع مقدس در قالب یک تشکل حذر دارم.

وزیر فرهنگ:دفاع مقدس از دیدگاه پدران و مادران شهدا نگریسته شود

وی با اشاره به اختصاص ۲ درصد بودجه دستگاه ها به امور فرهنگی، خاطرنشان کرد: در بودجه امسال، دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی مجاز شدند ۲ درصد از بودجه خود را در حوزه های فرهنگی، سینمایی و ناشران هزینه کنند. بنابراین در این زمینه می توان برنامه ریزی کرد که به عنوان مثال ۲۰۰ اثر شاخص دفاع مقدس به زبان های خارجی ترجمه کنیم.

وزیر فرهنگ با تاکید بر اینکه در حوزه افزایش آثار دفاع مقدس باید کار قوی، مُتقن و با کیفیت انجام دهیم، خطاب به ناشران تاکید کرد که در این زمین هیچ محدودیتی وجود ندارد.

اسماعیلی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه گونه آمادگی دارد و اگر ظرفیت ناشران ۱۰۰ برابر باشد این ظرفیت در وزارت فرهنگ هم ۱۰۰ برابر می شود اما ناشران باید برنامه دقیق سه تا چهار ساله ارایه دهند.

انقلاب اسلامی در دنیا غریب است
وی با بیان اینکه از ما پذیرفته نیست که اشتباهات قبلی را تکرار کنیم، گفت: بودجه و امکانات کم اما فضا و مطالبه زیاد است اما با برنامه ریزی و تنظیم درست اهداف باید به این برنامه ها عمل کرد. همچنین پیوست رسانه ای قدرتمندی در این زمینه باید گنجانده شود. انقلاب اسلامی با پیام های جهانی و انسانی در دنیا در غربت است و هر طور بخواهند ایران هراسی و اسلام هراسی را ترویج می دهند.
به گفته وزیر فرهنگ، هر چقدر آنها قوی باشند، ما هم باید درست هزینه کنیم.  
اسماعیلی در ادامه با بیان اینکه مجمع ناشران دفاع مقدس را خانواده خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دانیم، افزود: وزارت فرهنگ وظیفه پشتیبانی از ناشران دفاع مقدس را دارد.  
وی تاکید کرد: وزارت فرهنگ با ناشران دفاع مقدس در زمینه افزایش تولیدات ادبیات این حوزه مشارکت می کند و در صورتی که نیاز به تشکیل ستادی در این زمینه است، باید شکل بگیرد تا با برنامه ریزی، مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه ادبیات دفاع مقدس در داخل و خارج از کشور عملیاتی شود.

ادامه دارد…

وزیر فرهنگ:دفاع مقدس از دیدگاه پدران و مادران شهدا نگریسته شود