شرایط انتخابات به هم پیوسته ۱۰ فدراسیون

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، انتخابات فدراسیون‌های ورزشی که طی ماه‌های گذشته به خاطر برگزاری المپیک، جابه‌جایی دولت، ابلاغ اساسنامه اصلاحی و تدوین آیین نامه انتخاباتی جدید و … متوقف شده بود قرار است از ۱۱ دی ماه با برگزاری انتخابات فدراسیون نابینایان و کم بینایان از سر گرفته شود.

کوهنوردی و صعودهای ورزشی (۱۲ دی ماه)، کبدی (۱۴ دی ماه)، تکواندو (۱۵ دی ماه)، بوکس (۱۸ دی ماه)، بسکتبال (۱۹ دی ماه)، شنا، شیرجه و واترپلو (۲۰ دی ماه)، تیراندازی (۲۱ دی ماه)، اسکیت (۲۲ دی ماه)، ورزش‌های دانش آموزی (۲۵ دی ماه) دیگر فدراسیون‌هایی هستند که وزارت ورزش نام آنها را در فهرست انتخابات به هم پیوسته فدراسیون‌ها قرار داده است.

به همین منظور ثبت نام متقاضیان ریاست در هر یک از این فدراسیون‌ها در بازه‌های زمانی مجزا انجام شد و روند بررسی و تایید صلاحیت کاندیداها تا ارسال به مراجع ذی صلاح هم پیش رفت اما روند انجام کار در این مرحله متوقف شد چراکه هنوز تایید صلاحیت کاندیداها اعلام رسمی نشده است.

همین مسئله به ابهامات مطرح پیرامون تعویق انتخابات فدراسیون‌ها دامن زده است اگرچه طبق آیین نامه «شرایط اختصاصی نامزدهای دارای وثاقت و امانت، نحوه ثبت نام و رای‌گیری برای داوطلبان پست‌های هیات رئیسه فدراسیون‌های ورزشی» و تاکیدی که بر دعوت از اعضای مجمع در فاصله ۲۰ روز پیش از تاریخ مقررِ انتخابات شده است، دعوتنامه اعضای مجامع انتخاباتی این فدراسیون‌ها در اختیارشان گذاشته شده است.

شرایط انتخابات به هم پیوسته ۱۰ فدراسیون

مهدی مستجاب الدعوه معاون امور مجامع دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه توضیح داد و گفت: طبق اساسنامه جدید بخشی از بار انتخاباتی فدراسیون‌ها و مسئولیت مرتبط با آن با خود فدراسیون هاست با این حال وزارت ورزش در هماهنگی با فدراسیون‌ها پیگیر انجام اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات مورد نظر بوده است.

وی تاکید کرد: بعد از تعیین زمان ۱۰ روز کاری برای نام نویسی کاندیداها، بررسی صلاحیت آنها در کمیسیون تطبیق و … دیگر اقدامات و هماهنگی‌های لازم هم برای برگزاری مجامع انتخاباتی پیش رو انجام شده است. حتی دعوت نامه حضور در مجمع هم برای اعضا ارسال شده تا از این برگزاری انتخابات مشکل قانونی نداشته باشد چراکه طبق آیین نامه جدید باید در بازه زمانی مشخص (۲۰ روزه) این اقدام انجام می‌شد.

معاون امور مجامع دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی در مورد صلاحیت کاندیداها و اینکه «آیا تاییدیه آنها برای وزارت ورزش ارسال شده است؟» خاطرنشان کرد: در رابطه با تایید صلاحیت کاندیداها، ملاک ما نتیجه‌ای است که به صورت رسمی از طرف حراست مرکزی در اختیار معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای قرار می‌گیرد. تا به امروز هم چنین تاییدیه ای را در مورد فدراسیون‌هایی که انتخاباتشان را در برنامه داریم، دریافت نکرده‌ایم.

وی در پاسخ به اینکه «با توجه فاصله کوتاه باقی مانده تا زمان مقرر برای انتخابات فدراسیون‌ها و عدم تایید صلاحیت کاندیداهای آنها، مشکل قانونی برای برگزاری انتخاباتشان پیش نمی‌آید؟» گفت: اساسنامه و آیین نامه جدید انتخاباتی هیچ زمان و فرصتی را برای دعوت از کاندیداها به حضور در مجمع مشخص نکرده است. زمان مقرر تنها مربوط به اعضای مجمع و دعوت به موقع از آنهاست. در مورد کاندیداها و دعوت از آنها هیچ محدودیتی وجود ندارد. هر زمان تایید صلاحیت آنها به دستمان رسید انتخابات را برگزار می‌کنیم.

مستجاب الدعوه با تاکید بر اینکه تعویق انتخابات در برنامه نیست، در مورد معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و اینکه «نبود متصدی برای این معاونت خللی در برگزاری انتخابات ایجاد نمی‌کند؟» تصریح کرد: کارها توسط بخش‌های مرتبط در حال انجام و پیگیری است. از این حیث هیچ مشکلی وجود ندارد.

شرایط انتخابات به هم پیوسته ۱۰ فدراسیون